KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tuschteckningar 9199261

nr 919 9261

Sixten Sason

(1912-1967), Sverige

Tuschteckningar, 2 st. Sixten Sason (1912-1967), signerade, 1945, bladets mått: 29x19 + 20x14

Sixten Sason, eg. Karl-Erik Sixten Andersson, svensk industridesigner och tecknare född 1912, död 1967 .

Utrop:

400 kr

Såld:

200 kr

måndag 20 oktober 2014
kl 18:31:11

Sixten Sason

Läs mer om Sixten Sason